- A 100 aranyat érő fű
- Az utolsó gyógyító
- Bodorrózsával a vírusok és baktériumok ellen
- Medvehagyma jótékony hatása
- TOP 7 gyógynövény Influenza ellen
- TOP 8 Immunerősítő gyógynövény
- Mire jó a Bajkáli csucsóka?
- Teakeverékek cukorbetegségre
- Gyömbér mint természetes fájdalomcsillapító
- Univerzális fűszer, mely gyógyít
- Gurmar a cukorbetegek megmentője
- Görögszéna a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére
- Cukorbetegség
Nadragulya

Maszlagos nadragulya. Atropa belladonna L. Erősen mérgező! A burgonyafélék (Solanceae) családjába tartozó, bükk- és gyertyánirtásokban, ritkás erdőkben termő, évelő növény. Fontosabb előfordulási helyei: a Hegyalja, a Bükk, a Mátra, a Börzsöny és a Pilis hegyvidékek. Gyökere karó alakú, 30—50 cm hosszú, 2—3 ujjnyi vastag, egyszerű vagy elágazó, több fejű, húsos, kívül szürkés világos barna, belül szennyes fehér színű, enyhe szagú, undorító ízű. Szára 1—2 m magas, egyenes, hengeres, tetején elágazó. Levelei nyelesek, alul szórtan, feljebb párosan állók. Lemezük 10—20 cm hosszú, ellipszis vagy tojásdad, kihegyezett, ép szélű, nyélbe keskenyedő. Virágai levélhónaljiak; a csésze 5 cimpájú; a párta 2—3 cm hosszú, hengeres harang alakú, szennyes-ibolyaszínű. Termése 10—15 mm átmérőjű, lapított gömb alakú, fénylő fekete, lila nedvű, sokmagvú bogyó; júniustól szeptemberig virágzik.
Gyűjtés
június-augusztus / levél
október-április / gyökér
A növény levelét és gyökerét kell gyűjteni. A levél kb. 6 : 1, a gyökér pedig kb. 5:1 arány ban szárad be.
Hatóanyag
Mind a gyökérdrog (Bella- donnae radix), mind a levél drog (Belladonnae folium) fő hatóanyag-tartalma az erősen mérgező hatású atropinalkaloid, amely a gyűjtésük után a száradás alatt a hioszciaminból alakul ki a drogokban, mégpedig a gyökérben kb. 0,5%, a levélben pedig kb. 0,25%.
Termesztése
Humuszban gazdag, mélyrétegű talajt igé nyel, fekvése félárnyékon is lehet. Augusztusban érő terméséből a magot szitán Való áttöréssel ki kell szabadítani, majd azonnal hidegágyban elkeli vetni. Télire a palántákat takarással kell a fagytól óvni. Tavasszal 80 X 80 cm távolságokban végleges helyükre ki kell ültetni őket. Nyár végén a levelek legfeljebb egyharmadát le lehet szedni, a harmadik év őszén pedig már a gyökérzetet is érdemes kitermelni.