Szegfűszeg

2015-01-07

A szegfűszeg, mint fűszer mindenki számára ismert, és ilyenkor karácsony táján a legtöbb házban megtalálható. A rózsaszín, alig fél centis rügyeket kézzel gyűjtik be, és addig szárítják, míg el nem éri az általunk is ismert színét és állagát.

Az indonéziai Molukki szigetekről származik, és az a legenda járja róla, hogy már Kr. e. 200-ban a kínai udvaroncok szegfűszeget rágcsáltak, mielőtt a császárhoz szóltak, nehogy kellemetlen szájszaguk legyen. Európába, körülbelül a 4. században került be, arab kereskedők által. Tartósításra használták azokban az időkben, amikor még nem létezett hűtőszekrény. Milyen gyógyhatása van?

Gombaellenes szerként ismert, antibakteriális, fertőtlenítő és fájdalomcsillapító. Sok benne az antioxidáns, az Omega 3, mangán, K- és C-vitamin, kalcium, magnézium, és sok rostot tartalmaz. Számos kutatás kimutatta, hogy egy bizonyos eugenol nevű vegyületet tartalmaz, mely segítségével hatékonyan méregteleníti a szervezetet a környezeti szennyeződésektől. Jó hatással van az emésztésre, és az emésztőrendszeri rák típusai is megelőzhetőek segítségével. Emellett pedig kiváló gyulladáscsökkentő.

Nézzük a legfontosabb pozitív tulajdonságait:

1. Gyulladáscsökkentő
A benne található eugenol vegyület az egyik leghatékonyabb gyulladáscsökkentő. Kísérletek során kimutatták, hogy a szegfűszeg a makacsabb gyulladásokat is 15-30%-al csökkenti. Olyan flavonoidokat és antioxidánsokat tartalmaz, melyek szintén erős gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkeznek. A szegfűszeg olajat használhatjuk masszírozásra, de borogatásként is, de nyugtatja az ízületi gyulladásokat.

2. Fogfájásra
Kissé érzéstelenítő, nyugtató és gyulladásgátló hatása miatt hatékonyan enyhíti a fogfájást. Egy kis vattapamacsra csepegtessünk szegfűszeg olajat és törölgessük vele a fájós, gyulladt fogat. Megvéd a fertőzések ellen is. Ha nincsen szegfűszeg olajunk, rágjunk el néhány szegfűszeget.

3. Enyhíti az émelygést, hányingert
Olaja hatékonyan csökkenti a terhesség idején fellépő hányingert is. Vegyünk tíz szegfűszeget, keverjük el egy kevés tamarind pasztával és vízzel, majd igyunk a keverékből naponta kétszer.

4. Szegfűszeg olaj bőrirritációra
Mivel a szegfűszeg olaj csípések, horzsolások esetén önmagában csíphet, keverjük el egy kevés olívaolajjal. Hatékonyan enyhíti a terhességi csíkokat, a bőrfáradtságot és duzzanatot.

5. Megfázásra, légúti fertőzésekre
Enyhíti a torokfájást, és csökkenti a száraz köhögés tüneteit. Melegítsünk fel egy csésze vizet, majd tegyünk bele tíz csepp szegfűszeg olajat, és édesítsük egy kevés mézzel. Naponta 2-3 alkalommal fogyasszuk. Ha nincsen olajunk otthon, akkor szegfűszegből is készíthetünk főzetet. Hatékonyan enyhíthetjük az arcüreggyulladást, ha mindkét orrlyukon ugyanannyi mennyiségű őrölt szegfűszeget szippantunk fel.

6. Frissíti a leheletet
A legtöbb száj spray-nak, és öblítő víznek az egyik alapanyaga a szegfűszeg. Frissíti a leheletet és fertőtlenít is. Csak úgy rágcsáljunk el néha egy kevés szegfűszeget,és máris üdébb lesz a leheletünk.

7. Javítja az emésztést
Kíméletesen segíti a gyomor működését, ezáltal javítja az emésztést, de ajánlott hasmenés, hányás, puffadás ellen is. Hatékonyan elpusztítja a bélférgeket, parazitákat is. A szegfűszeg olaj viszont irritálhatja a gyomrot, ezért inkább főzet formájában fogyasszuk.

8. Afrodiziákum
Nyugtatóként is használatos, azonban a szegfűszeg az egyik leghatékonyabb afrodizákumknak is bizonyult. A férfiaknál pedig megakadályozza a korai magömlést.

9. Stressz ellen
Egy csipet bazsalikomot keverjünk el, 4-5 szem szegfűszeggel, egy kevés kardamonnal és mentával, és készítsünk belőle nyugtató teát. Fogyasszuk naponta, közben pedig párologtassunk szegfűszeg olajat.

10. Cukorbetegség ellen
Bizonyos kutatások alapján kimutatták, hogy a szegfűszegben található eugenol eredményesen segíti a vércukorszint csökkentését.

A szegfűszeget ajánlatos inkább egészben megvásárolni, majd amikor szükségünk van rá, akkor zúzzunk porrá annyit, amennyi kell. Por formájában azonban hamarabb elveszíti jó tulajdonságait. Zárt üvegcsében, hűtőben a legjobb tárolni. A friss, jó minőségű szegfűszeget úgy tudjuk tesztelni, hogy beletesszük egy pohár vízbe. A frissek a víz tetején fognak lebegni, a többi, kevésbe friss pedig lemerül.

Szegfűszeg olajat könnyedén készíthetünk otthon is. ⅛ csésze egész szegfűszeget öntsünk fel jó minőségű növényi olajjal, hagyjuk állni 24 órán keresztül, majd szűrjük le, és kész is az olaj.

A szegfűszeg tea elkészítéséhez szükségünk lesz egy teáskanál egész szegfűszeghez. Ezt forrázzuk le egy csupor vízzel, hagyjuk állni tíz percig, majd fogyasszuk.

Terhes és szoptatós kismamáknak, gyerekeknek nem ajánlatos a szegfűszeg fogyasztása! Arra is vigyázzunk, hogy műtétetek előtt ne fogyasszuk, mivel eugenol tartalma miatt lassítja a véralvadást.