- A 100 aranyat érő fű
- Az utolsó gyógyító
- Bodorrózsával a vírusok és baktériumok ellen
- Medvehagyma jótékony hatása
- TOP 7 gyógynövény Influenza ellen
- TOP 8 Immunerősítő gyógynövény
- Mire jó a Bajkáli csucsóka?
- Teakeverékek cukorbetegségre
- Gyömbér mint természetes fájdalomcsillapító
- Univerzális fűszer, mely gyógyít
- Gurmar a cukorbetegek megmentője
- Görögszéna a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére
- Cukorbetegség
Lestyán

Levisticum officináié Koch. Az ernyősviragzatúak (Umbélliferae) családjába tartozó, ter mesztett évelő növény. Gyökérzete vaskos gyökértörzsből, és a belőle eredő 10—30 cm hosszú, ujjnyi vastag, húsos, kívül sárgásbarna, belül fehéres színű gyökerekből áll. Szaga és íze a petrezselyemére emlékez tet. Szára 1—2 m magas, egyenes, elágazó. Az alsó levelei egészen 60 cm hosszúak, széles, tojásdad kerületűek, hosszú- nyelűek, bőrneműek, kétszer szárnyaltak. A levélkék csúcsuk felé bevagdaltak fénylő sötétzöld színűek. A szár felső levelei egyszerűbbek és kisebbek. Virágzata 1—2 arasznyira terebé lyesedett, összetett ernyő. Az ernyőcskék sokvirágúak, a virá gok sárgák. Termése sárgásbarna, 5—7 mm hosszú, két rész terméskére hasadó kaszat; július—augusztusban virágzik. A növény gyökérzete (Levistici radiz), valamint a tőlevelei (Levistici fólium) adják a drogot. A gyökér kb. 4 : 1, a levél pedig kb. 5: 1 arányban szárad be.
Hatóanyag
A gyökérdrog illóolajat, angelikasavat, cukrot, keményítőt, szerves savakat tartalmaz.
Felhasználás
Epekő- és húgykőoldó hatású tea keverékek alkotórészeként szerepel. A levéldrog vizelethajtó hatású. Likőripari fűszer is. Magas kvercetin tartalma (170mg/100g) miatt hatékonyan használható allergiás tünetek enyhítésére. Vese- és epekőteák alkotórésze, jó háziszer nikotin- és alkoholmérgezéseknél.
Termesztése
Mélyrétegű, nyirkosabb, tápdús talajt igényel. Magvait július—augusztusban, beérésük után azonnal el kell vetni szabadágyakban, majd a palántákat legkésőbb október végéig állandó helyükre, 60×50 cm távolságra ki kell ültetni. A következő évektől fejlődő virágszárat a gyökér dúsabb fejlő dése érdekében le kell vagdosni. A második vagy a harmadik éves növény gyökereit kell ősszel kitermelni, majd azokat a talajtól meg kell mosni, a könnyebb száradás érdekében pedig hosszukban fel kell hasogatni. Kb. 15 q száraz gyökeret lehet 1 kat. hold területről nyerni.